Domidrevo.eu používa na poskytovnie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasite.  Viac informácií.

.

Charakteristika a použitie dreva z najčastejších listnatých drevín.

Charakteristika a použitie dreva z najčastejších listnatých drevín.

Listnaté dreviny sú charakteristické klasickými listami. Najznámejšie priemyselne využívané sú: dub, buk, jaseň, agát, breza. Listnaté dreviny sa rozdeľujú najmä podľa tvrdosti dreva nasledovne: tvrdé: buk, dub, javor, jaseň, orech, agát, breza, mäkké: lipa, jelša, topoľ. Vo všeobecnosti sa tvrdé drevo využíva na hlavne na výrobu nábytku a buk tiež ako palivové drevo.

Buk lesný je najrozšírenejšia drevina slovenských lesov s najväčším hospodárskym významom medzi listnatými drevinami. Dobre znáša aj silné zatienenie, vďaka čomu vytláča väčšinu drevín, čo vedie k vzniku čistých bučín. Patrí k stredne ťažkým a tvrdým drevám. Jeho drevo je ružovkastej farby, tvrdé, ťažké a málo pružné. Pre vysoký obsah lignínu sa po zahriatí dá dobre tvarovať. Z najkvalitnejších častí bukového dreva sa vyrábajú dyhy pre dekoratívne účely na výrobu nábytku a interiérové účely. Z technických dýh buka sú vyrábané preglejované ploché aj tvarované dosky. Ako surovina sa používa hlavne v nábytkárskom priemysle,  na výrobu ohýbaného sedacieho nábytku a konštrukčných rámov čalúneného nábytku. Ako lepené drevo je využívané na výrobu schodov, podláh, podvalových priziem na železničné a priemyselné podvaly. Využíva sa aj ako drevo do výstuhových konštrukci. Ako palivové drevo vhodné na kúrenie, údenie a grilovanie, sušené je dva roky dosahuje najvyššiu výhrevnosť, dlhším skladovaním výhrevnosť klesá.

Dub letný je dlhoveký, pomaly rastúci strom, výnimočne aj krík s tvrdým drevom. Prirodzene rastie od nížin až po podhorské oblasti, kde môže vytvárať dubové lesy – dúbravy. Má mohutné žltohnedé až tmavohnedé jadro, úzku svetlohnedú beľ. Je to pevné, pružné a trvanlivé drevo. Zle sa impregnuje a morí. Podobne ako bukové drevo je dub významnou surovinou pre mechanické spracovanie. Použitie je hlavne pre potreby nábytkárskeho priemyslu, výrobu sedacieho, stolového nábytku. Lepené dubové drevo je veľkoplošný materiál určený pre potreby výroby skriňového nábytku a drahých interiérových výrobkov  ako schodísk, zábradlí, klasických i mozaikových podláh. Vďaka jeho odolnosti a trvanlivosti sa používa aj na stavbu lodí, vodných stavieb, ale aj na výrobu sudov pre kvalitné vína a destiláty. Je vhodným materiálom na rezbárske a sústružnícke práce. Ako palivové drevo je vhodné na kúrenie, pre pizza pece a údenie, odporúčaná doba sušenia pre vysoký obsah trieslovín je rok na priamom daždi a potom aspoň rok pod prístreškom.

Jaseň štíhly má drevo je kruhovito-pórovité, so širokou hnedobielou, žltobielou až červenkastou beľou. Na priečnom reze je charakteristický ostrý prechod medzi jarným a letným drevom. Drevo jaseňa je pevné a tvrdé. Patrí medzi najpružnejšie a najhúževnatejšie drevá. Dobre sa opracováva aj povrchovo upravuje. Jaseňové drevo je u nás málo zastúpené, ale napriek tomu patrí k priemyselne významným drevinám. Z jaseňového dreva sa vyrába nábytok, športové potreby (gymnastické bradlá, sánky), lepené drevo zas na interiérové výrobky - schodiská, zábradlia, obklady podláh, interiérových aj exteriérových.

Agát biely bol do Európy privezený z USA v 17. storočí. Rýchlo sa rozmnožuje a má schopnosť rásť na extrémnych podmienkach a osídľovať aj degradovanú pôdu. Jadro dreva agáta je žltozelené, neskôr žlto-zelenohnedé, drevo je ťažké a tvrdé, dobre sa opracováva, štiepa i povrchovo upravuje. Nedá sa impregnovať. Drevo je matne lesklé a dekoratívne. Má mnohostranné využitie. V minulosti sa používalo ako medonosná drevina a ako zdroj na výrobu kolov do plotov a reziva a napríklad aj v kolárstve. V súčasnosti slúži najmä ako palivové drevo, nevhodné ale pre priamu prípravu pokrmov grilovaním pre obsah jedovatých zložiek.Brezy patria k tvrdým listnatým drevinám. Na Slovensku patria medzi hlavné druhy brezy: Breza previsnutá, Breza plstnatá a Breza čierna. Farba dreva brezy je biela s nádychom do červena. Drevo brezy patrí k stredne ťažkým, je mierne tvrdé, húževnaté a elastické. Pomerne dobre sa opracováva. Dobre sa impregnuje a morí. U nás sa vyskytuje v menšom množstve, preto aj jeho priemyselné využitie je nižšie. Môžeme ho nájsť v nábytkárskych výrobkoch, podlahách, parketách, hračkárskych výrobkoch, vo výrobkoch úžitkových vlastností v domácnosti a v reštauračných zariadeniach. Breza má mimoriadny význam aj ako stojaca drevina. Je významnou drevinou pre ťažbu miazgy a živice, pričom špeciálne na tento účel sa zakladajú brezové porasty. Má veľký význam v kozmetike (veľkej obľube sa teší brezová voda vo vlasovej kozmetike). Jej drevo je vhodné na kúrenie a do presklených krbových vložiek pre modrú farbu plameňa, je vyhľadávané  aj pre vlastnosť, že horí aj v čerstvom stave, no odporúčaná doba sušenia je rok.

Drevo z ovocných stromov,  najmä z čerešne, sa v minulosti tiež používalo na výrobu nábytku. Doteraz sa ovocné drevo používa na údenie a grilovanie. Drevo z lipy je zas obľúbené na vyrezávanie.