Domidrevo.eu používa na poskytovnie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasite.  Viac informácií.

.

Charakteristika a použitie dreva z ihličnatých drevín:

Charakteristika a použitie dreva z ihličnatých drevín:

Smrekové drevo je nažltlé až žltohnedé, lesklé, bez jadrového sfarbenia, všeobecne veľmi svetlé. Je ľahké, mäkké, pružné, dobre štiepateľné, dobre sa morí a horšie impregnuje. Smrek je druhá najčastejšia drevina v lechoch SR, preto a pre jeho fyzikálne a mechanickýé vlastnosti je jeho drevo mimoriadne dôležitou surovinou nášho priemyslu. Najvýznamnejšie využitie je v podobe stavebného reziva, predovšetkým pre nadzemné stavby. Používa sa aj pre výrobu obytných strešných konštrukcií, hospodárskych, ale aj špeciálnych budov. Je osvedčeným polotovarom pre výrobu okien, exteriérových a interiérových dverí, balkónov a schodísk. Smrekové rezivo je súčasťou rámových konštrukcií panelov drevostavieb.

Jedľové drevo je podobné smrekovému, ale žltohnedé s nádychom šedo načervenalým až modrohnedým, bez znateľného jadra . Podobné smreku je aj čo sa týka charakteristík a využitia. Je ľahké, mäkké, pružné, dobre opracovateľné, štiepateľné, dobre sa morí a horšie impregnuje. Využitie je limitované väčším výskytom hŕč. Mladé jedle bývajú často používané ako vianočné stromčeky.

Borovicové drevo má farebne diferencované jadro, ktoré je červenohnedé, s výraznými ročnými kruhmi a žltkavú alebo ružovkastú beľ. Je ľahké, mäkké, pružné, dobre sa morí a horšie impregnuje. Nemá taký význam v priemyselnom spracovaní ako smrekové alebo jedľové drevo, ale našlo široké uplatnenie ako stavebný a konštrukčný mate­riál na vonkajšie aj vodné stavby (pergoly, drevené záhradné steny, telegrafné stĺpy, železničné podvaly, mostové konštrukcie), a hlavne v nábytkárstve, (stoly, stoličky, skrine, komody, vitríny, kostry čalúneného nábytku, záhradný nábytok), stolárstve (okná, interiérové a exteriérové dvere, podlahy, schody, obklady vnútorných i vonkajších stien). A tiež v pôvodnom valcovitom tvare sa z borovicového dreva vytvárajú aj náročné konštrukcie zrubových stavieb.

Červený smrek  nadobúda odtiene od zelenej farby, cez žltooranžovú až po sýto červeno bordovú farbu. Používa sa na výrobu šindľa, podláh, obkladov, v minulosti sa používal na krovy veľkých cirkevných a dôležitých svetských stavieb, kde pretrval často v neuveriteľnom stave po stovky rokov dodnes. U nás sa vyskytuje v najnižšom množstve z ihličnatých drevín a pre vyššiu cenu sa aj najmenej používa. Aj po 7 rokov od montáže reziva môže uvoľňovať živicu.